Bilindiği üzere insanın doğası gereği barınma en temel ihtiyaçlar sıralamasında en yukarıda gelmektedir. Bu bağlamda gayrimenkul sektörü gerek kiralama gerekse satın alma konusu ile gün geçtikçe değişen boyut ve platformlarda tanıtım ve reklam verme ihtiyacı ile karşı karşıya kalmıştır. Zamanın ve teknolojinin hızla geliştiği global pazarda satış ve kiralamalarda reklamın önemi ve pazarlamadaki üstünlüğü yadsınamaz bir gerçektir.

Gayrimenkul sektöründe 2000 li yılların başlarından itibaren kullanılmaya başlanılan bilgisayarlar ile satış ve kiralama işleri daha hızlı ilerlemeye ve gün geçtikçe daha büyük bir kitleye ulaşımı sağlanmıştır. İlan ve portföy dağılımındaki görsele dayalı bu etkinliklerin hızla artması rekabeti ve haliyle büyük bir pazarın oluşmasını sağlamıştır.

Fakat günümüz şartlarına ekonomik zorluklara adaptasyonda sıkıntı çeken gayrimenkul ofisleri ile daire satış ve kiralamalarındaki durumu fırsata dönüştürmeye çalışan internet siteleri uygulamış oldukları fahiş fiyat uygulamaları ile ciddi anlamda gayrimenkul sektörünü içinden çıkılamaz bir batağa sürüklemektedir. Meslek odası olarak hakların korunması hususunda atılmaya çalışılan adımların gerek yavaş atılması gerekse tam destek bulamaması ile bu sorun gayrimenkul ofislerini kendi kaderleri ile baş başa bırakmaktadır. Önceki yıllara oranla satış ve kiralamalarda gözle görülür bir düşüşün yaşandığı 2018 yılı içerisinde emlak sitelerinin ücretleri ekonomi ile ters orantı ile değişim göstermektedir.

Gelir kaynağı sadece daire kiralama ve daire satış ı olan bir meslek dalına karşı uygulanan bu acımasız fiyat politikası çağı ve teknolojiyi insan yararına kullanmak yerine insan tüketen bir yapıya dönüştürmüştür. Emlak sektöründe bir daire satışı ile kazanılan paranın büyük bir kısmı, kiralama ile kazanılan paranın ise hemen hemen tamamı bu web sitelerine haraç gibi ödenmekte ve esnaf gün geçtikçe itibarsızlaştırmaktadır.

Kaldı ki verilen bunca paranın yanında kiralama ve satışlarda emlak ofislerince verilmesi gereken ilanların meslek içerisindeki kötü niyetli esnaflıkla maalesef uzaktan yakından alakası olmayan insanlar tarafından kurumsal etiket yerine bireysel etiketle verilmesi ile hem vatandaş kandırılmaya hem de mesleki deformasyonun oluşmasına sebep vermektedir.

Kiralık ve satılık daire arayışlarında vatandaşın en güvendiği sitelerin bu denli sorumsuz fiyat politikası, zaten emlak sektöründeki hareketsiz geçen dönemin daha da hareketsiz hale gelmesine neden olmaktadır.

Dairesini kiralamak isteyen veya dairesini satmak isteyen şahışların genellikle tercih ettiği web platformlarının uygunsuz fiyat politikasının zamanla emlak sektörü lehine düzenlemeye gitmek zorunda kalacağı onlar adına acımasız bir gerçektir.

Gayrimenkul ofislerinin konut kiralamasında ve konut satışında en büyük destekçisi olması gereken bu web sitelerinin zaman içerisinde yeniden daha düzenli ve sektörü destekleyen yapıda olacağına olan inancımız tamdır.

 

                                                                                                                             BM GAYRİMENKUL

 

                                                                                                                     ÖMER TOPRAK 

EMLAK İLANI VEREN WEB SİTELERİNİN FİYATLARININ ARTMASININ EMLAK SEKTÖRÜNE ZARARI