Yıllardır bu sözü yüzlerce belki de binlerce kişiden duyduk. Sanırım bu noktada kendimizi anlatmanın zamanı geldi de geçiyor bile.

 

Türkiye’de profesyonellik zor iş, çünkü muhakkak her işi sizden daha iyi bilen biri mutlaka vardır. Bu meslek maalesef bunun en acı kanıtlarından biridir.

Düşünün mideniz ağrıyor yada boğazınız enfeksiyon kapmış, yapılması gereken bellidir değil mi? Öncelikle bir doktora muayene olunup gerekli ilaç tedavisini gerçekleştirmek. Kimse boğazı ağrıyor diye markete gitmez ya da elbise yaptırmak için bir kasaba, veya mobilya satın almak için kırtasiyeye uğramazsınız. İşin asıl komik olan tarafı da burada başlıyor zaten Türkiye de satılık daire yada kiralık daire bulmak için bir kasaba, kırtasiyeye, markete, kuruyemişçiye, nalbura vs. Vs. Bir çok meslek grubuna ait işyerine uğraya bilirsiniz. Bizim milletin ikinci işidir emlakçılık.

Yazımızın başında değindiğimiz gibi maalesef ülkemizde profesyonellik en dip noktada.

Bu konu hakkında uzunca zamandır göstermiş olduğumuz mücadelemizin gerek bağlı olduğumuz odalarca gerekse devlet ve belediyeler nezdinde nihayete kavuşacağına olan inancımız tamdır. Fakat bu konudaki en büyük ve en önemli görev siz değerli dostlarımıza düşmektedir.

Öyle hemen biz ne yapabiliriz demeyin. Biraz güven ve biraz profesyonellikle bu konu hakkında açılmayacak kapı çözülmeyecek sorun yok bizce. Örneğin her şeyin başında ülkemizin en büyük mali sorunu olan kayıt dışı ekonominin önüne geçeceğiz, sonrasında sizler gerek satılık dairelerinizin değerlendirilmesinde gerekse kiralık dairelerinize yeni kiracı arayışlarınızda işin gerçek sahipleri ile çalışmış olarak kendi adınıza daha faydalı sonuçlara imza atacaksınız.

 

Unutmayın satılık bir dairenin satışını her insan kolaylıkla gerçekleştirebilir, fakat asıl önemli olan satılık daireniz ile alakalı verilerin ve bilinmesi gerekenlerin neler olduğu konusunda alacağınız profesyonel yardım ve doğabilecek olumsuzları minimize edebilmektir.

Bir emlak müşaviri yada emlak danışmanının size satılık dairenizin arzı ile alakalı olarak yardımda bulunacağı hususları sayacak olursak;

1-      Doğru fiyat analizi ve değerleme.

Bölgesinde uzman olan emlak müşaviri ve emlak danışmanlarından alacağınız yardım ile satılık dairenizin her türlü analizinin yapılması suretiyle elde edilecek sonuçlar ile gerçek değeri konusunda daha belirgin bir bilgiye sahip olmanız mümkündür. Aynı durum kira geliri elde etmek istediğiniz kiralık dairenizin de bölge koşullarına ve talep eksenindeki duruma oranla gerçek fiyatı ile kiralanmasına yardımcı olabilir.

2-      Reklam ve pazarlama

Emlak ofisleri ve emlak müşavirliği firmaları, satılık dairelerinizin arzında internet ortamı görsel afiş reklamları ve broşür ilanları ile size ait olan satılık dairelerin, en hızlı şekilde alıcısı ile buluşması için gerekli olan tüm işlemleri gerçekleştirir.

3-      Müşteri (alıcı) seçimi veya kiracı seçimi.

Satılık dairenizin satışı esnasında veya kiralık dairenize uygun olan kiracıyı ararken, emlak müşavirinin yada bir emlak danışmanının ilk odak noktası siz değerli müşterilerimizsinizdir

Neden EMLAKÇI ?